9 Haziran 2023

Kasaba Ekonomi Dergisi

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Kasaba Ekonomi Dergisi

ODAMIZ EYLÜL AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

28.09.2015 – Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan meclis toplantısı pazartesi akşamı Yavuz Semizler Başkanlığı’nda  Odamız Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya konuk olarak katılan TOBB ETÜ Sem eğitmenlerinden Doç. Dr. Yavuz Ercil tarafından üyelere stratejik plan çalışmaları hakkında eğitim verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Yavuz Semizler  ‘Geçtiğimiz günlerde Odamız ve İlçemize çok değerli hizmetler vermiş, sanayici ve iş adamı Ayhan ERDOĞAN’ ı kaybettik. Kendisine Allahtan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Ayrıca bu dönemde kutsal topraklarda yaşanan izdiham felaketinde hayatını kaybeden Hacıların da üzüntüsünü tüm İslam âlemi olarak yaşamaktayız. Bu felakette sorumluluğu olan herkesin cezalandırılmasını, bu acıların tekrar etmemesi için gerekli tüm tedbirlerin alınmasını temenni ediyoruz. 

Bugün dolar 3 Lira bandını aştı. Euro ise 3,37’ yi gördü. Ülkemizdeki çalkantıların boyutları her geçen gün daha katlanılamaz bir hal almaya başladı. Piyasalar belirsizlikten dolayı durma noktasında; çiftçi, esnaf, memur, sanayici kısacası herkes ödeme zorlukları çekmekte. Ülkemizde çalışan nüfusun neredeyse yüzde 75 inin bankalara kredi borcu bulunmakta. Hal böyle iken içinde bulunduğumuz terör belası, Suriye de yaşanan iç savaştan dolayı Ülkemizi etkileyen mülteci sorunu ve seçim beklentilerinin yaşattığı sorunlar, vatandaşımızın tahammül sınırlarının çok üzerine çıktı. 

İçinde bulunduğumuz sıkıntılardan dolayı Mübarek Kurban Bayramını bile buruk geçirdik. Rabbim kestiğimiz kurbanlarımızı ve yaptığımız yardımları kabul etsin. Bu vesileyle hepinizin geçmiş bayramını tekrar kutluyor, Ülkemizin ve tüm Müslüman âleminin bu kötü günleri bir an önce atlatmasını Yüce Allahtan niyaz ediyorum’ dedi.

Gündem maddelerinin oylanmasının ardından, Yönetim Kurulu İzahatlarını Meclis Üyelerine aktarmak için kürsüye gelen Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın ; ‘Odamız Yönetim Kurulu ve Meclisinde uzun yıllar görev almış ayrıca 2006 yılında Odamız Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlenmiş, Turgutlu’muzun değerli sanayici ve iş adamlarından birisi olan Sayın Ayhan ERDOĞAN kardeşimizi geçtiğimiz hafta içerisinde kaybettik. Merhuma Allahtan rahmet, kederli ailesi, yakınları ve Camiamıza başsağlığı diliyorum. 

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak girişimcilik noktasında, bölgemizde öncü bir konumda bulunuyoruz. Bu hafta içerisinde KOSGEB destekli girişimcilik kurslarımızın 15. Sini düzenleyeceğiz. Bu başarı, Odamızın girişimciliğe verdiği önemin en somut kanıtı olarak tarihe geçecektir. 

Ülkemizde yaşanan sorunlar artık katlanılmaz bir hal almıştır. Halk beklentilerden ve belirsizliklerden yılmış, alım gücü yerle bir olmuştur. Dünya piyasalarında paramız çok büyük değerler kaybetmiş, Euro ve dolar karşısında yıpranmıştır. Ülkemizin kalkınmasında en büyük yapı taşımız olacak ihracatımız; hedeflerin çok uzağında, beklentilere bile yaklaşamamaktadır. Bu kötü gidişe kesinlikle bir dur denmeli, Ülkemizin hak ettiği değere ulaşması için birlik olunmalı, terör laneti sonlandırılmalıdır. 

Birliğimizin ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği Kurban Bayramını geride bıraktık. Allah kurbanlarımızı ve yardımlarımızı kabul etsin. Bu kötü günlerin bir an önce bitmesine yardımcı olsun inşallah… 

Bugün 2015 – 2016 eğitim öğretim yılına da başladık. Yarınlarımızın umudu gençlerimize ve o umutların yeşermesini sağlayacak eğitimcilerimize yeni eğitim yılının hayırlı olmasını temenni ediyorum. Her yıl olduğu gibi bu yılda eğitim ve öğretime desteğimiz devam edecek. Önümüzdeki haftalarda Okullarımızda ihtiyaç sahibi öğrencilerimize TOBB’ un da katkılarıyla yardımlarımızı dağıtmaya başlayacağız.

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimize ve Halkımıza en iyi hizmeti sunmak için hep birlikte çalışıyoruz. Bu sebeple Odamız faaliyetlerini düzenleyecek ve hizmet kalitemizi artıracak olan 2016 – 2020 Stratejik Planımızı hazırlıyoruz. Bu konuda talebimizi kırmayarak, bizlere destek olan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Başkent Üniversitesi’ nin değerli akademisyeni Sayın Dr. Yavuz ERCİL misafirimiz olarak aramızda bulunuyor. Kendisi sizlere çalışmalarımız ve bundan sonraki yol haritamız hakkında bilgilendirmelerde bulunacak ve sizlerin görüşleri doğrultusunda Odamızı daha ileriye taşımamıza yardımcı olacaktır. Ben şahsım ve Odamız adına kendisine teşekkür ediyor, sözü değerli hocama bırakıyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.’ dedi. 

Odanın stratejik plan çalışmalarının değerlendirilmesi konusunda kürsüye çıkan TOBB ETÜ Sem eğitmeni Doç.Dr. Yavuz Ercil açıklamada: “Turgutlu’nun ürettikleri ve geliştirdikleri aslında hem Türkiye’de hem de yurtdışında kendine yer bulur. Bu anlamda odanızın başarılarını takdirle seyrediyorum. Fakat bu meclis şu anda ürettiklerinin üstüne neler katabilir? O konuda çalışmalar yapıyoruz. Çalışmaların en önemli odağı siz meclis üyelerimizin odamızı yönlendirmesi olacak. Odamızı hangi istikamette yönlendireceksiniz? Önümüzdeki dönemde ne önemli olacak? Ne az daha önemli hale gelecek? Büyük değer verdiğimiz fırsatlar, dolayısıyla Turgutlu işadamlarının alın terlerinin akacağı kanallar neler olmalı? Onlar konusunda danışmak için buradayım. Siz değerli işadamları gelecekle ilgili öngörülerinizi ve katma değer becerilerinizi ispat etmiş kişiler olduğunuz için buradasınız, içinde yaşadığınız topluma katkı sağlıyorsunuz. Stratejik planlar genel anlamıyla kaynakların verimli kullanılmasını, stratejik plan çerçevesinde herkesin uyumlu çalışmasını, kişiler arası değil olaylar konu edilerek tartışmalar yapılmasını belirliyor. Stratejiler yöneticilerin fonksiyonlarıdır. Siz değerli yöneticiler olarak odanızı yönlendirmeniz çok net katma değer sağlayacaktır” dedi. 

Olağan meclis toplantımızın gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Meclis Başkanı Yavuz Semizler, Meclis Üyelerine teşekkür ederek toplantıya son verdi.

Gönderi Yazarı