MANİSA TEKNOKENT BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANIMIZ DR. FARUK ÖZLÜ TARAFINDAN AÇILDI

MANİSA TEKNOKENT BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANIMIZ DR. FARUK ÖZLÜ TARAFINDAN AÇILDI

Haberler  »  MANİSA TEKNOKENT BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANIMIZ DR. FARUK ÖZLÜ TARAFINDAN AÇILDI

MANİSA TEKNOKENT BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANIMIZ DR. FARUK ÖZLÜ TARAFINDAN AÇILDI

11.10.2017 – Yeniliklere açık, girişimci, katılımcı ve her alanda iddiası olan Üniversitemiz, 11 Ekim 2017 tarihinde, “Ürün ve Üretimde Dijitalleşme” sloganı ile kurulan Manisa Teknokent’in açılışını gerçekleştirmenin gururunu yaşadı.

Manisa Teknokent Açılış Törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Manisa Vali Vekili Hasan Volkan Köksal, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Mümtaz Kahya, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Ege Teknopark Genel Müdürü Yener Mercanköşk, Depark Genel Müdürü Seyide Kurtuluş, Manisa Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, Manisa Teknokent Yönetim Kurulu Üyeleri, Manisa Teknokent ortakları, dekanlar, il müdürleri, yüksekokul müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve öğretim üyeleri katıldı.

Teknokent içerisinde yer alan üye işletmemiz  Hybrid Yazılım Elektronik Bilişim İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sahibi Cömert Aybey ile birlikte Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası olarak açılış töreninde yerimizi aldık. İlçemizin yazılım sektörünün öncülerinden  Cömert Aybey işletmesine dair yaptığı değerlendirme de: “Ürünlerimizin ARGE ve üretim süreçleri titizlikle planlanmaktadır. İhtiyaç duyulan yazılım geliştirme teknolojileri sürekli güncellenmekte, bu sayede müşterilerimiz dünya standartlarında yazılım araçları ve görsel açıdan zengin formlarla çalışmaktadır. Sektörümüzün gelişmesi için her zaman desteklerini esirgemeyen Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ederim” dedi.

Teknokent’in önemine değinen Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Ulcay, Teknokent’in kurucu ortaklarından biriyiz. Gelişen dünyada değişimi teknoloji ile yakalayabiliriz. Bu bilinçle Teknokent’e çok önem veriyoruz. Bugün burada Turgutlu’dan bir işlememiz mevcut. Bunun ilerleyen zamanda artmasını temenni ediyoruz. Oda olarak yatırımlara ve kalkınmaya olan desteklerimiz devam edecektir. Bölgemize katılacak her değer birlikte bizleri de güçlendirecektir. Cömert Aybey’ e Teknokent içerisinde yapacağı çalışmalarında başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, “Manisa Teknokent’te 118 arge-tasarım projesi yürütüyoruz”

Törenin açılış konuşmasını yapan Manisa Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Hüseyin Aktaş, 2016 Ekim ayında firma ziyaretlerine başlayıp, yaklaşık 150 firmayı alanda ziyaret ettiklerini dile getirerek, “Binamızı 24 Şubat 2017 tarihinde teslim aldık. 1 Nisan’da da kapılarımızı açarak hizmet vermeye başladık. Bugün itibarı ile 66 firma ile kira sözleşmesi yaptık” dedi.

Aktaş Teknokent içerisinde toplam 118 arge-tasarım projesi yürütüldüğünü ifade ederek, “Projelerin toplam bütçesi yaklaşık 54 Milyon TL’dir. Teknokent bünyesinde 197 Ar-Ge personeli çalışmaktadır ve 30 öğrencimize part-time çalışma imkanı, 12 mezunumuza iş imkanı, yaklaşık 120 öğrencimize staj imkanı sağlanmıştır” diye konuştu. 

Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, “Üniversitelerin dışa kapalı, topluma uzak, topluma tepeden bakan yapılar olarak varlıklarını sürdürmesi mümkün değildir.”

Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi yaptığı açılış konuşmasında, “Bugün en büyük hayalimiz olan Manisa Teknokent’in açılış töreni için bir araya geldik. Biz göreve geldiğimizde, üniversitelerin üniversite-sanayi iş birliği konusunda üzerlerine düşeni tam olarak yerine getirmediklerinden hareketle mesai önceliğimizi bu konuya verdik.

Şunu biliyoruz ve gördük ki üniversite ile sanayi, üniversite ile şehir ve hatta üniversite ile tarım Teknokent üzerinde buluşacak, iş birliği yapacak ve bu hem Manisa’mız için, hem ülkemiz için ciddi bir katma değer ortaya çıkmasına vesile olacak. 

Dr. Faruk Özlü, “Türk ekonomisi, bütün sınavlardan başarıyla geçmiştir.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Üniversitemiz bünyesinde kurulan Teknokent’in açılışında bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Teknokent’in ülkemize, üniversitemize ve Manisa’ya hayırlı olmasını, bereket getirmesini diliyorum. Türkiye artık, katma değeri yüksek, kaliteli, teknoloji ürünlerine dayanan bir üretim ve ihracat modeline doğru ilerlemektedir. İki gün önce açıklanan sanayi üretim endeksi, ülkemizin sanayi büyümesinin istikrarlı bir zemine oturduğunu göstermiştir. Ağustos ayı sanayi üretim endeksine göre, sanayi üretimimiz, % 5,2 artmıştır. Bu artış, azımsanacak bir artış değildir. Aksine, büyümenin lokomotifi olarak gördüğümüz sanayimizin, belli bir ivme yakaladığının açık bir göstergesidir. Sanayi üretimindeki artış; önümüzdeki aylarda ve yıllarda da istikrarlı bir biçimde devam edecektir” dedi.

.

“Teknolojiye ve bilime daha çok sarılacağız.”

Ar-ge’ye, inovasyona, tasarıma ve yüksek teknolojiye daha çok yatırım yapacağız. Özellikle kobilerimizin; ar-ge ve inovasyon konularındaki açığını kapatmak zorundayız. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri; kobilerin bu açığını kapatmak için önemli görevler üstlenecekler. Teknoloji Geliştirme Bölgelerimizin daha da büyümesi için, Hükümetimiz ve Bakanlığımız bir dizi teşvikler getirmiştir. Endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgeler ve sanayi sitelerinde yer alan binaların emlak vergisinden muaf olmasını sağladık. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde, temel bilimler mezunlarının istihdamını teşvik ediyoruz. Teknoloji Geliştirme Bölgelerimizin ve diğer sanayi alanlarının, lojistik bağlantılarını kolaylaştıracak çeşitli düzenlemeleri hayata geçirdik. Yüksek teknolojili ve yerli ürünlere % 15 oranında fiyat avantajı sağladık. 4691 Sayılı Kanun’la birtakım düzenlemeler yaptık. Buna göre; teknoparklarda yer alan şirketleri kurumlar vergisinden, çalışan ar-ge personelini gelir vergisinden muaf tuttuk. Ar-ge şirketlerinde çalışanların SGK primleri için % 50 indirim teşviği getirdik. Bunun dışında, yazılım ürünlerine de KDV muafiyeti uyguluyoruz. Bölgelerde görevlendirilen öğretim üyelerinin, elde edecekleri gelirleri, üniversite döner sermaye kapsamı dışına çıkarıyoruz. Öğretim elemanlarımıza, bu bölgelerde şirket kurma imkânı getiriyoruz. 

Ardından Rektörümüz Prof. Dr. A. Kemal Çelebi tarafından, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür plaketi takdim edildi.

Tören, protokol mensupları tarafından açılış kurdelesinin kesilmesi ve Manisa Teknokentin gezilmesi ile sona erdi. 

Dr. Faruk Özlü, Üniversitemiz Deneysel Fen Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEFAM)’da da incelemelerde bulundu. 

Gönderi Yazarı

Haberler