Otomotiv Ticaret Meclisi yoğun gündem maddelerini görüştü

Otomotiv Ticaret Meclisi yoğun gündem maddelerini görüştü

12.04.2021 / 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Ticaret Meclis Toplantısı, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener’in katılımı ile Meclis Başkanı Yüksel Mermer başkanlığında yapıldı.​

Toplantıda, kiralama sektörünün sorunları (aylık binek oto kiralama gider tavan tutarının artırılması, operasyonel araç kiralamanın finansal kiralama olarak değerlendirilemeyeceğinin teyit edilmesi, kısa dönem araç kiralama hizmeti KDV oranının indirimi, motorlu karavan kiralama sektörünün güçlendirilmesi, ticari araçların kiralanmasına ilişkin sınırlamaların kaldırılması, işleten sıfatı ve çipli T.C. kimlik kartlarına yüklenen ehliyetler) Meclis Üyesi aynı zamanda Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici ve Genel Koordinatörü Tolga Özgül tarafından dile getirildi. 

Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı Nuray Serdaroğlu Erbil ve Gökhan Özçubuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü Belgelendirme Dairesi Başkanı Kerim Cicioğlu, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkan Yardımcısı 1.Sınıf Emniyet Müdürü Ümit Mutlu da söz konusu konular hakkında toplantıya katılarak sorunları dinledi.

Ağır hasarlı araçların onarımı ve tam hasarlı araçlar hakkında değerlendirme Meclis Üyesi Alp Gülan tarafından yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Araç Muayeneleri Şube Müdürlüğü Mühendis Mehmet Erdem Atılgan, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SDDK) Uzmanı Ethem Erdem Orman ve Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkan Yardımcısı Oğuz Vasıf İpkin toplantıya davet edilerek konu hakkında görüşleri alındı.

Meclis Üyesi aynı zamanda Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Genel Sekreteri Çınar Noyan tarafından KDV tevkifatı uygulamasının getirdiği sıkıntıların anlatıldığı toplantıda,  Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Şentürk, TSB Maliye Muhasebe Komitesi Üyesi Türkan Bayraktar, TSB Maliye Muhasebe Komitesi Üyesi Seza Tanınmış Özgür, TSB Koordinatörü Ahmet Engin konu hakkında söz aldı.

Son olarak Meclis Üyesi Hayrettin Ertemel, ikinci el otomotiv firmalarının ihale platformlarında yaşadıkları sorunları üyelerle paylaştı ve bir sonraki toplantıda dijital ihale platformlarından temsilcilerin çağrılarak çalışılması kararı alındı.

Gönderi Yazarı

TOBB Haberler