Türkiye Kâğıt ve Kağıt Ürünleri Sanayi çevre konularını istişare etti

Türkiye Kâğıt ve Kağıt Ürünleri Sanayi çevre konularını istişare etti

30.04.2021 / 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kağıt ve Kağıt Ürünleri Sanayi Meclisi TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Engin Yeşil, Zeki Kıvanç ve Meclis Başkanı Erdal Sükan başkanlığında, sektör temsilcilerinin katılımıyla video konferans yoluyla bir araya geldi. ​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil yaptığı açılış konuşmasında; sektörün sorunlarının ilgili Bakanlıklar ve kurumlara iletildiğini ifade etti. Yeşil ayrıca, pandemi süreciyle birlikte Meclislerin daha sık toplanmaya başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç yaptığı açılış konuşmasında; birçok sektörün salgın sürecinde duraksama yaşarken kağıt sektörünün, yeni yatırımlar yapıp büyüme sürecine devam ettiğini ifade etti. Kıvanç ayrıca, ithalattaki kota kısıtlamasının sektörün gelişmesi önündeki en büyük engellerden biri olarak görüldüğünü sözlerine ekledi.

Toplantının ilk gündem maddesinde; TOBB Uyum Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel Türkiye’de iş dünyasına hakim ve teknoloji tabanlı ulusal ve uluslararası arabuluculuk ve uyuşmazlık çözüm merkezi hizmetleri hakkında Meclis Üyelerine sunum yaptı.

Toplantının ikinci kısmında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin katılımlarıyla çevre konularına dair kapsamlı istişarelerde bulunuldu.

Kâğıt sektöründe yaşanan hammadde ve ambalaj beyan sistemi sıkıntıları konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık ve Ambalaj Atıklarının Yönetimi Şube Müdür V. Demirhan Küçük Meclis Üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Şube Müdürlüğü Çevre Uzmanı Şeyma Uçar Seçgel tarafından Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrol Kapsamında Türkiye’nin Endüstriyel Emisyon Stratejisinin Belirlenmesi Projesi ve sektöre uzun vadede etkileri konusunda bir bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Su ve Toprak Yönetimi Daire Başkanı Gürsel Erul’un katılımlarıyla sektörün Su Kirliliği Kontrolü Yönetmelik Taslağı hakkındaki görüşleri etraflıca masaya yatırıldı.

Meclis Danışmanı Sedef Zaimoğlu tarafından Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmelik Taslağının sektöre getirecekleri ve taslakta yapılan değişiklikler katılımcılarla paylaşıldı.

Gönderi Yazarı

TOBB Haberler