25 Eylül 2022

Kasaba Ekonomi Dergisi

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Kasaba Ekonomi Dergisi

Hisarcıklıoğlu, İpsala Gümrük Kapısı’nda incelemede bulundu

04.05.2021 / İpsala / Edirne

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yapımı büyük ölçüde tamamlanan İpsala Gümrük Kapısı’ndaki çalışmaları yerinde inceledi.​

Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ile birlikte İpsala Gümrük Kapısı’nı ziyaret etti.  

İpsala Gümrük Kapısı’nda yaptığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hisarcıklıoğlu, “Yüzde 98’i bitmiş olan İpsala Gümrük Kapısı’nın son durumu ile ilgili bilgiler aldık. Burası Türkiye için bir yüz akı. Burada İpsala, Keşan ve Edirne ekonomisine büyük kakı verecek. Çanakkale Köprüsü’nün bitimi ile beraber, bu kapının özelliği çok farklı olacak. Bizim için Avrupa’ya çıkış her noktada çok önemli. İhracatımızın yüzde 60’ını ve ithalatımızın yüzde 50’sine yakını Avrupa’dan geliyor. Bu anlamda fiziki altyapı bizim için çok önemli. Daha önce sınırın bizim tarafı dökülüyordu, karşı taraf ise modern bir haldeydi. Şimdi biz hem burası, hem Kapıkule, hem de Hamzabeyli sınır kapıları ile batının batısı olduk. Bütün mesele hızlı geçiş için gerekli fiziki şartları sağlamak. Özellikle Valimiz, İpsala Kaymakamımız, İpsala Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah yakın zamanda bakanımız ne zaman derse hem burayı hem de Hamzabeyli’yi açmak istiyoruz.” dedi.